Nowości narzędzia i elektronarzędzia
Wybierz dział
Narzędzia akumulatorowe Elektronarzędzia Narzedzia ręczne Narzedzia ogrodowe Narzędzia budowlane Narzędzia dla majsterkowiczów Narzędzia samochodowe Narzędzia pomiarowe Narzędzia pneumatyczne Narzędzia dla instalatorów Narzędzia do drewna Akcesoria


  1. Ostatnio dodane produkty - narzędzia elektronarzędzia
  1. Ostatnio dodane informacje - narzędzia elektronarzędzia
Menu narzędzia-elektonarzędzia

Lamelki Norton

Dobór narzędzi do szlifowania
stali różnych twardości
Ściernice listkowe (lamelki) to narzędzia zaprojektowane do lekkiego usuwania naddatku materiału oraz do wykańczania powierzchni. Ich uniwersalne zastosowanie ogranicza czas obróbki oraz obniża jej koszty. Lamelki wykazują ogromną wytrzymałość i szlifują lepiej niż tarcze z fibry. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy ich rodzaj do twardości obrabianego materiału.

Lamelka NORTON Quantum

Zły dobór narzędzia nie tylko nie da efektu w postaci dobrze obrobionej powierzchni, ale zniszczy ściernicę i doprowadzi operatora do frustracji. Zwłaszcza jeśli szlifowane są spawy albo materiały takie jak stal nierdzewna, inkonel, chrom, kobalt, tytan lub inne, które z powodu swej twardości, są trudne w obróbce. Jak zatem wybrać odpowiednią lamelkę? Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór rodzaju ziarna, podkładu oraz podłoża ściernicy. Lamelka NORTON Quantum

Do szlifowania stali „czarnych” czy popularnej „nierdzewki” stosuje się głównie lamelki o ziarnie elektrokorundowym (np. Vulcan R265) lub z ziarnem cyrkonowym (np. Vulcan R822) umieszczonym na podkładzie płóciennym. Lamelki elektrokorundowe zapewniają szybkie wstępne tempo szlifowania, dobry współczynnik ekonomiczny wydajności do ceny i są rozpowszechnione w obróbce stali. W przypadku nierdzewki, zdecydowanie lepiej radzi sobie ziarno cyrkonowe NorZon charakteryzujące się większą odpornością na pękanie. Jego struktura pozwała na bardziej równomierne wykruszanie się ziarna w porównaniu do konwencjonalnego elektrokorundu a zatem dłuższą żywotność i przede wszystkim ostrość cięcia, przy mniejszej temperaturze szlifowania.

Powyższe rozwiązania mogą nie sprawdzić się jednak, gdy szlifowana będzie twardsza stal o większej zawartości węgla lub chromu lub obróbka będzie bardzo agresywna, duży naddatek. Lamelki z ziarnem elektrokorundowym na podłożu płócienno-bawełnianym zaczną wtedy jedynie „głaskać” twardszy materiał. Ziarno poza szybkim zużyciem będzie wytwarzać wysoką temperaturę, na styku materiał obrabiany a nasze narzędzie, co dodatkowo działa destrukcyjnie na ziarno zmieniając jego własności fizyczne. Dodatkowo podkład bawełniany przy agresywnej obróbce i dużym docisku nie jest w stanie utrzymać ziarna w „miejscu” co skutkuje bardzo szybkim zużyciem się lamelki, poprzez wypadanie ziaren. Dlatego w przypadku szlifowania stali twardszych i agresywnej obróbki na krawędziach, zadziorach itd. gdzie ewidentnie lamelka zużywa nam się przez ubytek ziaren, (wyrywanie z podkładu) powinniśmy użyć ściernicy z mocniejszym podkładem poliestrowym (np. ściernicę NORTON Blue Star Cyrkon).

Lamelka NORTON Quantum

NORTON Quantum – lamelka do zadań specjalnych

Jeśli szlifowany materiał okaże się jeszcze twardszy, gdzie samo tradycyjne ziarno nie jest w stanie go „zebrać” np.: przyjdzie nam obrabiać spawy lub inkonel, chrom, kobalt, a nawet tytan, wówczas należy zastosować ściernicę lamelkową z ziarnem ceramicznym o odpowiednio mocnym podkładem np. ściernicę Norton Quantum. Lamelki Quantum zostały zaprojektowane do usuwania naddatku, czyszczenia rdzy, szlifowania spoin i wielu innych operacji wykonywany na skalę przemysłową, redukując czas ich wykonania. To produkt wyróżniający się bardzo korzystnym współczynnikiem jakości do ceny.

Lamelka NORTON Quantum

Ta linia produktów łączy w sobie najbardziej zaawansowane technologie ścierne: wysokiej jakości ziarno ceramiczne SG z technologią Viking, podłoże z włókna szklanego, wzmocniony podkład poliestrowy oraz potrójną warstwę chłodzącą. Ziarno ceramiczne jest kruche i cechuje się dużą twardością krawędzi. Dzięki temu materiał ścierny przez cały czas zapewnia szybkie skrawanie i stosunkowo niską temperaturę szlifowania. Ten efekt wzmacniany jest przez poliestrowy podkład, który nie tylko zapewnia dobre oparcie i ułatwia wykruszanie się ziaren, ale także zapewnia właściwy i równomierny nacisk na obrabiany element.


Cechy produktu   Korzyści
   
Nowa generacja ceramicznego ziarna
ściernego SG z technologią Viking
   Agresywne ziarno o stałej ostrości.
Idealne do stali nierdzewnej, inkonelu, chromu, kobaltu, tytanu.
   
Wzmocniony podkład poliestrowy    Wyjątkowo długi okres użytkownania.
   
Nowa 3 warstwowa powłoka chłodząca SupersizeZapewnia wyższa parametry obróbki metalu.
   
Podłoże w włókna szklanegoZoptymalizowane do pracy ze szlifierkami o dużej mocy.
   
Dostępne w granulacjach 40 lub 80

mat. Saint-Gobain